Dům pod Milešovkou

Návrh rodinného domu do Kostomlat pod Milešovkou.

Návrh byl zpracován v průběhu roku 2020.

Rodinný dům je v oblasti bývalé zahrádkářské kolonie, která se postupně zastavuje rodinnými domy. Terén je mírně svažitý, na pozemku jsou ovocné stromy a výhled je pouze na zříceninu hradu, která stojí na blízkém kopci. Hlavním úskalím tohoto projektu je orientace domu, jehož denní část s terasami směřuje na jihozápad, odkud neustále fouká. Dům je jednopodlažní a výška podhledu se v domě mění.

K domu většinou přijedete autem a parkování se stává hlavním vstupním prostorem. Dům je rozdělen do tří křídel, která propojuje dlouhá chodba. Díky půdorysu tvaru H vznikají na východní a západní straně terasa a zenová zahrada, které jsou kryté proti jižnímu větru. Požadavek klienta byla sedlová střecha. Od toho se odvíjí i estetika krátkých přesahů a vikýřů ve tvaru volských ok, které jsou ve zdejší lokalitě běžné. Dům se tak tváří spíš archaicky než moderně. Při bližším pohledu má však velmi netypická americká okna, která jsou odpovědí na zvyk rodiny umisťovat mnoho věcí na parapety. Na římse a na ostěních se objevují zaoblené hrany. Dveře jsou obložkové s profilovaným horním dílem a mají výšku 2,5 m. Posledním výrazným prvkem je podélné okno v obývacím pokoji, kterým se řeší dobrý výhled na stromy v zahradě a malá plocha skla, která pustí méně jižního slunce do místnosti.

Celkově je dům složenina mnoha různorodých požadavků, ke kterým jsem hledal nejvhodnější vazby. Snad se mi to podařilo vybalancovat a klientům se v takovém domě bude dobře žít.

Date

5.1.2021